Малко не стигна на Гришо за чудо срещу Надал

от PernikNews
Последно редактирана на: Не е редактирана | Прочитания 512 | Брой коментари 0
10:00 22.01.2014

Приказката "Ауъстрелиън Оупън" приключи за Григор Димитров. Най-добрият ни тенисист записа името си със златни букви, след като стана първият българин, достигнал до четвъртфинал на турнир от Големия шлем. Днес Гришо преклони глава пред лидера в световната ранглиста Рафаел Надал - 6:3, 6:7(3), 6:7(7), 2:6, но може да бъде много горд с представянето си. Испанецът до момента нямаше загубен сет в турнира, но не удържа силата на Гришо.

Силна българска агитка подкрепяше Димитров през цялото време, а "Род Лейвър Арина" бе огласяна от "Българи, юнаци" и "Само Гришо, але".

Ключовият момент в мача бе в третия сет, когато хасковлията пропусна да се възползва от 3 сетбола и в крайна сметка загуби тайбрека, с което резултатът стана 2:1 сета за Надал. Българинът бе на висота в първия сет и пускаше убийствени сервиси, при които испанецът бе безсилен.

Григор може да се похвали с цели 16 пробива, срещу само 3 на Надал. Хасковлията направи и по-малко двойни грешки от съперника си, но за сметка на това с 10 повече непредизвикани грешки.

Рафаел Надал - Григор Димитров 3:6, 7:6(3), 7:6(7), 6:2

Първи сет
Григор започна със сервис, който разви 217 км/час. В първия гейм Григор не даде никакви шансове на Надал и с мощен сервис поведе с 1:0 само за 2 минути. При първия сервис гейм на Надал нашето момче стигна до точка за пробив, която бе успешна - 2:0 за Гришо!

Димитров не даде шансове на световния номер 1 и при следващото си подаване, в което заби 2 аса и дръпна с 3:0. Надал най-после влезе в час и успя бързо да върне един гейм - 3:1. Испанецът се поостара да върне пробива и да затрудни максимално Димитров, стигна се до равенство, но Гришо успя със силен сервис и технична скъсена топка да вземе своето - 4:1.

Надал отново намали изоставането си с гейм на 0 - 4:2. Световният номер 1 обаче няма никакъв шанс срещу сервиса на Димитров. Българинът отвърна подобващо за предишния гейм и с успех на 0 направи резултата 5:2 и е близо до успех в първия сет. Надал спечели следващото си подаване и Григор застава на линията за спечелване на първия сет.

Григор започна колебливо и гейма тръгна с 0:30. Последваха бомбастични сервиси и с 2 аса сета отиде при Димитров - 6:3!

Втори сет
Надал започна доста по-добре тази част и взе първия гейм на 0, а впоследствие успя да достигне и до пробив - 0:2. Григор Димитров успява да върне пробива, след като Надал направи 3 двойни грешки - 1:2. Перфектен сервис гейм за първата ни ракета, който набързо поведе с 30-0, а след два поредни аса сложи край на това подаване и изравнява за 2:2.

Гришо достигна до равенство 30:30 при сервиса на испанеца, а малко по-късно отрази първия геймбол на испанеца след страхотно отиграване на мрежата. Все пак Рафа успя да вземе своето, печелейки следващите две разигравания, едното от които бе най-дългото за двамата в турнира - 29 удара - 2:3.

Гришо започна гейма с двойна грешка и набързо изостана с 0-30, но стигна до 40-30. Българинът даде шанс за пробив пред съперника си, но показа здрави нерви и измъкна следващите три разигравания, а с тях и този гейм - 3:3.

След две грешки на Надал Гришо поведе с 15-30 в подаването на съперника си, но за съжаление не успя да се възползва от преднината си и след три поредни точки испанецът повежда с 4-3. При последвалия сервис на Димитров се стигна до 0:30. Хасковлията обаче показа отново железни нерви със силен и точен сервис затрудни максимално испанеца и взе своето - 4:4.

Световният номер 1 успя стигне до бърз сервис гейм на нула - 4:5. Последва безпроблемен сервис гейм за първата ни ракета след мощен сервис и серия от печеливши форхенд удари води до поредно равенство в резултата.

Испанецът също не трепва, сервирайки за преднина от 6:5, задържавайки сервис гейма си на нула след страхотен уинър от форхенд и няколко предизвикани грешки от ракетата на Гришо. Българинът отново отвръща подобаващо и се стига до тайбрек - 6:6.

В тайбрека Григор започна лошо, позволи на Надал да направи минипробив и да поведе с 2:1. Положението стана още по-тежко за българина, след като Рафа успя да вземе и двата си сервиса - 4:1 за испанеца.

Гришо също взе двете си подавания и докара резултата до 3:4. Надал обаче не поддаде при сервирането - 3:6 и два сетбола за испанеца. Той успя още при първия - 7:3 в тайбрека и изравняване на сетовете.

Трети сет
Гришо дръпна с 40:0 при първия си сервис в този сет, но допусна две грешки. Третият опит бе успешен и 1:0 за Григор. Надал бързо изравни резултата с гейм на 15 - 1:1.

Гришо доведе нещата до два геймбола, но те бяха отразени от испанеца. Все пак грешка от ракетата на световния №1 доведе до нов шанс пред Димитров, който този път не сгреши и повежда с 2:1. Българският тенисист получи възможност за пробив при сервирането на Надал, но за пръв път не успя и резултата отново стигна до равенство - 2:2.

Григор позволи пробив, след като направи двойна грешка и две непредизвикани такива - 2:3. Испанецът допусна непредизвикана и двойна грешка в този гейм, но въпреки това не даде никакви шансове на първата ни ракета и без особени затруднения затвърждава реализирания пробив - 2:4. Димитров бързо спечели следващото си подаване, но за да изравни резултата му трябва пробив - 3:4.

Димитров успя да направи точно това, което се искаше от него - пробив след двойна грешка на Надал и резултатът е изравнен - 4:4. Последва бомбандировка от сервис и логично 5:4 за нашето момче.

Надал запази статуквото в сета, след като също набързо си взе подаването на 0 и резултатът е 5:5. Димитров продължи със страхотната си игра и въпреки, че в един момент резултата бе 30:30 нашето момче успя да си вземе подаването и излезе напред в резултата - 6:5.

Григор бе съвсем близо до това да вземе сета, след като стигна до точка за пробив, но удари топката с дръжката на своята ракета. Последваха две добри разигравания за Надал и втори пореден сет ще се реши с тайбрек - 6:6.

Най-добрият български тенисист и най-добрият такъв в света направиха истинско шоу за феновете при 2:1 за Надал в тайбрека. Испанецът спаси стопволе на Димитров, българинът пък пусна прехвърляща топка с гръб и с удар между краката, но в крайна сметка разиграването бе за испанеца. Резултата стигна до 4:2 за Рафа именно заради минипробива.

Димитров върна минипробива при следващото разиграване, но веднага след това прати топката в аут и отново преднина за Надал - 4:5. Две поредни топки аут на испанеца и сетбол пред Григор Димитров - 6:5. Чудесен сервис на Димитров, но впоследствие хасковлията прати топката в аут- 6:6.

Гришо достигна до трети сетбол, но Надал отново спаси топката и изравни резултата - 7:7. Надал взе втория си сервис и стигна до сетбол. Нервите на Димитров не издържаха и вместо да изравни резултата, той прати топката в аут - 7:9 и 2:1 сета за Надал.

Четвърти сет
Надал открива резултата в тази част, след като набързо поведе с 40-0, последваха две точки в актива на българина, но испанецът все пак успя да се възползва от третия си геймбол - 0:1.

Надал стигна до пробив,с лед като на няколко пъти Димитров получи шанс за изравняване на резултата, но направи непредизвикани грешки и в крайна сметка даде гейма на испанеца - 0:2. При сервиса си Рафа нямаше проблеми и поведе с 0:3.

Гришо сложи край на серията от пет поредни гейма в полза на испанеца и направи резултата 1:3. Българинът притисна испанеца в неговото подаване, но за съжаление до шансове на пробив така и не се стигна, след като Рафа все пак се възползва от втория си геймбол и задържа преднината си - 1:4.

Резултата стигна до 2:5, след като и двамата успяха да вземат подаванията си. При последвалия сервис на Димитров Надалс тигна до първи мач бол, но със сечен бекхенд по диагонала Гришо остана в мача. Непредизвикана грешка на Гришо и нов мачпойнт за испанеца, но и той бе спасен. Трети мачбол, който също бе спасен след удар в аут на испанеца. Четвъртата възможност за затваряне на мача обаче бе използвана от Надал - 2:/БЛИЦ