
Интелектуалци и общественици от Перник в отворено писмо до кмета и председателя на Общински съвет настояват да реновира Мемориала в центъра на града. Ето какво пишат те:
„Ние, долуподписаните общественици и интелектуалци подкрепяме усилията на д- р Румяна Секулова- дъщеря на автора проф.Секул Крумов относно реновирането на Мемориала на миньорския труд в Перник. Запознати сме с процедурите на общинските ръководства в града през годините и изискваме срочното възстановяване на архитектурно - скулптурния обект "Мемориала"във вида от създаването му през 1982 г.
Като значимо произведение на пластичното изкуство създадено от изявени творци през 80 - те години на 20 век, Мемориалът е национално и творческо достижение на авторите- скулпторът проф. Секул Крумов и колективът от архитекти начело с проф.Иван Татаров. Получената от авторите през 1984 година национална награда за синтез на архитектурата със скулптурата е потвърждение за значимостта на Мемориала.
Заедно с това в годините на своето съществуване той бе припознат от широката общественост в Перник, като място олицетворяващо гражданска гордост. Мемориалното пространство бе използвано за провеждането на значими национални и общински чествания и се оформи, като притегателен градски център.
В изграждането на Мемориала са вложени творческите усилия на скулптора проф.Секул Крумов; на архитектите: проф. Иван Татаров, проф.Танко Серафимов, арх.Иван Николов, арх.Тотю Тотев; на техническия ръководител: Иван Петров; на инженерите: Тони Малеев, Б. Димитров, Е. Георгиев, Е. Пеев, П. Бръчков, А. Дурчев, Ст. Стойчев; на труда на многобройни строители и техници от Пернишката строителна организация през 1982 година.Тези граждани на Перник, които подобно на съвременните жители на града са потомци на миньори работиха за изграждането на Мемориала, като паметник - възпоменание за труда и борбите на пернишките миньори.
Недопустимо е да се неглижират повече разрушенията върху Мемориала в резултат на вандалски кражби, а също от следите на изминалото време от 1982 г до 2020 година! Недопустима е неангажираността на общинските ръководства в Перник относно съхранението на този художествен паметник - символ на историята на града!
Днес, у нас се използват Европейски и други международни програми, които финансово обезпечават общините в реновирането на такива значими паметници. Например, община Стара Загора, като стопанин на паметника на връх Бузлуджа получи финансова и експертна подкрепа от Getty Foundation по програмата Keeping it Modern.
Господин Кмете и господин председател на Общинския съвет на града,
трябва ли ние - интелектуалци и общественици да търсим сами такава финансова подкрепа за реставрацията на Мемориала на миньорския труд в Перник?
През 2022 година се навършват 100 години от рождението на проф.Секул Крумов / родом от Пернишко /, който със своето творчество има запазено място в развитието на националната монументална скулптура. Ние, преподавателите от НХА, чийто Ректор бе от 1968 г до 1976 година; ние, неговите колеги художници и архитекти, които пазим сътвореното от нашите учители; ние, общественици и интелектуалци работили с него; ние, перничани, които го помним с уважение изискваме община Перник, к като собственик на Мемориала да осъществи реновирането във връзка със сто годишнината от рождението на професор Секул Крумов. Нека този негов, но и на българската монументална скулптура шедьовър, който показва част от богатата история на град Перник с реновирането си стане отново достояние на обществеността и се превърне отново в притегателен градски център.
30.октомври 2020 година
Подписали:
1. Борис Чолев - почетен гражданин на Перник, бивш кмет на града.
2. Емил Иглев - почетен гражданин на Перник, бивш кмет на града.
3. Илинка Никифорова - общественик, бивш зам.кмет на Перник
4. Кирил Манов - общественик, Перник
5. . проф.д- р Бисера Вълева - художник
6. проф.Васил Вълев - художник
7. проф.Спас Доневски - дизайнер
8. проф.Борис Гондов - скулптор
9. проф. Евгени Кузманов - скулптор, Перник
10. Богомил Живков - скулптор, Перник
11. Александър Хайтов - скулптор
12. проф. Борис Сергинов - дизайнер
13. Мария Томасен - архитект
14. доц.д.изк.Саша Лозанова - изкуствовед
15. доц.д - р Стела Ташева - архитект
16. доц. Драган Немцов - художник
17. проф.д.изк.Милена Георгиева - изкуствовед
18. проф.д.изк.Чавдар Попов - изкуствовед
19. Стефан Спасов - дизайнер
20.Стефан Тодоров - скулптор, Перник
21. Николай Ангелов - реставратор, Перник
22.Татяна Савова- инженер, Перник
23. Чавдар Савов - режисьор, Перник
24. д- р Иванка Спасова- стоматолог, Перник
25. д- р Борислав Рангелов- лекар, Перник
26. доц. Анаки Спасов- инженер, общественик, Перник
27. Маринела Чолева - архитект, Перник
28. Александър Вергинов- юрист, Перник
29. д- р Здравка Димитрова - стоматолог, Перник
30. Цеца Денева- общественик, Перник
31. Малин Вергинов- с. Витановци, Пернишко.
32. Здравка Евтимова - почетен гражданин на Перник, писател
33. Лъчезар Даскалов- скулптор
34. Султана Фунева- стюардеса
35. Лидия Дикова - юрист
36. Цветанка Спасова - инженер, Перник
37. Василка Валериева - историк, Перник
38. Цветанка Попова - лаборант, Перник
39. Александър Попов- техник, Перник
40. Галина Милева - агроном, Перник
41. Десислава Струменлиева - юрист, Перник
42. Виржиния Бориславова - студент, Перник
43. Емил Георгиев - техник, Перник
44. Зорница Георгиева - Перник
45. Диана Бозгунова - стоматолог
46. Цветан Димчев - стоматолог
47. Снежана Алексиева - мед.лаборант, Перник
48. Николай Савов- студент, Перник
49. Димо Димчев- ученик,12 клас
50. Стефан Николов- общественик, Перник
51. Райчо Христов- диригент, Перник
52. Елена Темелкова - художник, директор ХГ, Перник
53. Валентин Топалов - художник, представителство на СБХ, Перник
Коментари